Wojtek Urbański - muzyk, współzałożyciel projektu RYSY

Rozpoczynamy nowy cykl: "Artvesta w gościach".

Artvesta wypytuje znane, lubiane, doceniane i inspirujące osoby o to jak mieszkają. Na pierwszy ogień idzie Wojtek Urbański - muzyk, współzałożyciel projektu Rysy.


1. Czego nie mogłoby zabraknąć w Twoim domu?

W moim domu nie może zabraknąć naturalnego światła. Ostatnich kilka miesięcy spędziłem na kupowaniu mieszkania w Warszawie. Przejrzałem setki ofert, osobiście odwiedziłem kilkanaście mieszkań. Pierwsze, na co zawsze zwracałem uwagę, to zorientowanie okien na wschód, lub zachód. Ze szczególnym wskazaniem na wschód. W domu, w którym się wychowałem, miałem to szczęście, że słońce zawsze budziło mnie rano, wpadając do mojego pokoju. Było to zawsze pierwsza informacją, o tym, jaka jest na zewnątrz pogoda i atmosfera. Już od pierwszych chwil, nadawało mi to rytm mojego dnia i tego właśnie rytmu dalej poszukuję. Dlatego wybrałem mieszkanie najbardziej widne i jasne.

2. Minimalizm czy jednak dom pełen pamiątek?

W dorosłym życiu zmuszony byłem do częstych przeprowadzek i wynajmowania kolejnych przestrzeni. Każda zmiana mieszkania oznaczała weryfikację przedmiotów. Doszedłem do momentu, w którym do kolejnego miejsca zabieram jedynie te rzeczy, których wiem, że naprawdę będę potrzebował. Resztę porzuciłem/wyrzuciłem gdzieś po drodze. Odpowiem więc: minimalizm. Jestem pod tym względem pragmatykiem. Zauważyłem, że jeśli po jakąś rzecz nie sięgam przez rok, oznacza to, że jest ona zbędna. Jest oczywiście sfera pamiątek, ale w dzisiejszych czasach te pamiątki są zazwyczaj cyfrowe. To zdjęcia z telefonu, często to maile, lub po prostu nagrania, które gdzieś zebrałem. Coraz mniej posiadam fizycznych pamiątek.

3. Który mebel w domu jest Twoim ulubionym i dlaczego akurat ten?

Mebel, który jest ze mną zawsze, to stół do pracy. To bardzo ważny element mojego studia. To szeroki i głęboki blat, na którym ustawiam instrumenty. Ma regulowane, co do wysokości, nogi. Zdarza się, że pracuje przez jakiś czas na stojąco, wtedy podwyższam jego stan, kiedy mam etapy pracy siedzącej, wtedy obniżam go do wygodnego poziomu.

4. Przebywając poza domem najbardziej tęsknie za...

Domem. Moja praca to ciągłe wyjazdy. Dom jest niezwykle ważnym miejscem. To podstawa mojego poczucia bezpieczeństwa. Zawsze muszę mieć w świadomości, że jest gdzieś takie miejsce, które mogę nazwać domem. Tam jest moj stół do pracy. Tam jest też lodówka z ulubionymi serami!

5. Poranna kawa/herbata najlepiej smakuje mi…

W dużym kubku. Powyżej 300ml. Pracuję w domu. Kawa i herbata są moimi codziennymi kompanami, popijam nimi każdy kolejny dźwięk :-).


Wojtek Urbański - Producent muzyczny, kompozytor, współtwórca projektu RYSY. Współpracował, m.in. ze: Zbyszkiem Wodeckim, Wojtkiem Mozolewskim oraz Justyną Święs z The Dumplings. Więcej o Wojtku i jego kolejnych projektach tu -> Urbanski


Nasz wybór:


1. Lampa big mama z pracowni Natural Born Design


Kopuła pełna światła zawieszona w przestrzeni. Jej konstrukcja została zredukowana do minimum. Wykonana z Tyveku, który wygląda jak papier, ale jest odporny na wodę, zabrudzenie i rozdarcie.

https://artvesta.pl/produkt/natural-born-design-lampa-big-mama


2. Stół farmhouse rozkładany, sosnowy z pracowni Szyszka design


Piękny design i naturalne materiały. Blat z desek sosnowych, barwiony na wybrany odcień. Możliwość stworzenia nawet 3 metrowego blatu. Materiał ramy - 100% sosna, olejowana lub malowana.

https://artvesta.pl/produkt/szyszka-design-stol-farmhouse-rozkladany-sosnowy-szyszka-design


3. Kubek Pustynia z pracowni Ciepło Właściwe


Kubek wytoczony na kole garncarskim z ciemnej gliny i częściowo pokryty ciepłym, bursztynowym szkliwem. Nieposzkliwiona część kubka pozwala użytkownikowi obcować z surową, szamotową gliną. Kubki wykonane są z kamionkowej gliny, wypalane w temperaturze ponad 1200°C.

https://artvesta.pl/produkt/cieplo-wlasciwe-kubek-pustynia