Eliza Mórawska-Kmita: blog White Plate

Artvesta w gościach odc. 2: Eliza Mórawska - Kmita

Artvesta wypytuje znane, lubiane, doceniane i inspirujące osoby o to jak mieszkają. Tym razem na pytania odpowiada nam Eliza Mórawska - Kmita, autorka bloga White Plate.


1. Czego nie mogłoby zabraknąć w Pani domu (prócz kuchenki i piekarnika oczywiście)?

Wygodnego łóżka :) uwielbiam się wylegiwać i pracować w łóżku. Mam zawsze przynajmniej dwa nocne stoliki, na których trzymam sterty książek, kubek z herbatą, talerze z jedzeniem.

2. Co jest Pani bliższe: skandynawski styl, prostota czy polski przepych i dom pełen pamiątek?

Jestem gdzieś pośrodku :) zachwycają mnie prawdziwe, skandynawskie wnętrza, gdzie jest minimum przedmiotów, ale takich z duszą, pokrytych patyną. Lubię designerskie meble, ale to, na co przede wszystkim zwracam uwagę to architektura tych wnętrz - piękna "skorupa", do której wystarczy wstawić cokolwiek, by świetnie wyglądało. Nie lubię wnętrz przeładowanych, pełnych gratów, dekoracji, niepotrzebnych klamotów. Męczę się w takim otoczeniu. Kiedyś byłam bardziej sentymentalna, trzymałam mnóstwo pamiątek, z czasem rozstanie z nimi przyszło mi łatwo i za nimi nie tęsknię. Dziś, kiedy mam troje dzieci, moje mieszkanie musi być zorganizowane tak, żeby każdy miał swoje miejsce, żeby łatwo można było zaprowadzić w nim porządek i posprzątać. Bez zbędnych ceregieli rozstajemy się z rzeczami, które przestają być potrzebne. W zasadzie nie ma tygodnia, żebym nie oddała niepotrzebnej książki, ubrań po dzieciach czy zabawek. Mam bardzo dużo książek kucharskich (ok. 1000), powoli jednak dojrzewam do tego, by i z nimi zacząć się rozstawać, a w każdym razie solidnie uszczuplić tę bibliotekę.

3. Który mebel w domu jest Pani ulubionym i dlaczego akurat ten?

Łóżko:) Mam małe dzieci, które lubią się ze mną na nim wylegiwać. Bawimy się, czytamy, przytulamy. Jak mam jakiś kłopot, sprawę do przemyślenia, najchętniej idę spać. Na drugi dzień lepiej się podejmuje decyzje, klarowniej myśli.

4. Zakładam, że ma Pani ogromną biblioteczkę. Gdzie Pani trzyma książki – regał, półki, a może ma Pani osobny pokój?

Nasze mieszkanie ma ponad 3 metry wysokości. Książki zajmują całą ścianę w jednym z pokoi. Oprócz tego są... wszędzie.

5. Przebywając poza domem najbardziej tęskni Pani za...

Kuchnią. Zwłaszcza za porankami, kiedy mogę usiąść przy kuchennym stole i spokojnie wypić herbatę.

6. Poranna kawa/herbata najlepiej smakuje mi...

Kubków i filiżanek mam bardzo dużo, ale to przede wszystkim z racji mojej pracy. Naczynia to rekwizyty, z których korzystam robiąc zdjęcia. Tylko niektóre z nich zostają ze mną na dłużej, wiele z nich wymieniam lub oddaję. Bardzo lubię kawę z filiżanek Loveramics, uwielbiam też porcelanę robioną przez Tasję Puławską. Pierwsza kawa zawsze rano w łożku, kolejna około południa, a trzecia wieczorna, kiedy mąż wróci z pracy i ją przygotuje. 


Eliza Mórawska - Kmita –  prowadzi jeden z najbardziej znanych blogów kulinarnych w Polsce - White Plate. Jej książki rozchodzą się jak świeże bułeczki, a czytelnicy mogą na co dzień śledzić jej kulinarne podboje na FB oraz Instagramie. Mama 3 córek, dziennikarka i fotografka.

 

Zdjęcia pochodzą z bloga White Plate oraz instagrama whiteplatecomNasz wybór:


1. Duża ręcznie malowana filiżanka Uśmiech z pracowni Krykihoki


Do filiżanki możesz nalać aż 350 ml ulubionego napoju :)


2. Łóżko olchowe Loop z pracowni Mazzivo


Rama łózka Loop to 4 cm litego drewna!


3. Pościel bawełniana Jaskółki od White Pocket


Pościel z satyny bawełnianej z delikatnym motywem jaskółek.

https://artvesta.pl